Новини

Нові правила на проведення грошових переказів

29 квітня

інші новини

28 квітня набрали чинності нові правила на проведення грошових переказів. Тепер Нацбанк тепер контролюватиме грошові перекази на суму понад 5 тисяч грн.

Згідно з новою редакцією закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдженню зброї масового знищення» тепер при переказі грошових коштів вони повинні супроводжуватися інформацією про платника і одержувача грошей.

При цьому нові вимоги не повинні бути поширюватися на:

  • оплату житлово-комунальних послуг, податків, штрафів, інших обов'язкових зборів і платежів (незалежно від суми).
  • оплату кредитів до 30 тисяч грн;
  • перекази для оплати товарів і послуг за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі наявні перекази в межах України до 5 тисяч грн;
  • зняття грошей з власного рахунку.

Як пише Delo.ua на практиці це означає, що українці більше не зможуть анонімно (без будь-якої ідентифікації), наприклад, поповнювати чужі рахунки в платіжних терміналах або перекидати на картку понад 5 тисяч грн. У НБУ запевняють, що між своїми рахунками в різних банках українці зможуть проводити операції на будь-які суми. Інші платежі на суму понад 5 тисяч грн будуть зобов'язані проводити тільки після верифікації клієнта.

Тобто, банк буде зобов'язаний мати документи (паспортні дані, ідентифікаційний код) клієнта, заповнену анкету з зазначенням доходів, місця роботи та інших персональних даних. Всі ці дані банк повинен зберігати, вони також будуть супроводжувати всі безготівкові перекази.

Так, наприклад, якщо на рахунок клієнта кілька днів поспіль буде приходити по 5 тисяч грн «анонімних» переказів, банк зможе заморозити рахунок клієнта. Втім, навіть якщо гроші будуть неанонімні, то можуть виникнути інші проблеми.

Наприклад, якщо в анкеті у клієнта вказано, що його щомісячний дохід становить 20 тисяч грн, а йому на рахунок раптом впало 100 тисяч грн, то банк може заблокувати рахунок до з'ясування питання походження цих грошей.

Як зазначає видання Деловая столица, з сьогоднішнього дня небанківські термінали не братимуть платежі понад 5 тисяч грн. Через банківські ж термінали перерахувати понад 5 тисяч грн можна буде в тому випадку, якщо ви ідентифікуєте себе за допомогою платіжної картки.

У НБУ поки не визначилися, як саме повинна проходити верифікація особистості клієнта. Кажуть про різні варіанти: через BankID, електронний підпис, відеотрансляцію, дистанційне зчитування даних через NFC або платіж на окремий рахунок банку з особового рахунку клієнта.

Крім того, кажуть навіть про те, щоб дозволити банкам частково віддати ідентифікацію та верифікацію клієнтів на аутсорсинг.

Новий закон також зобов'язує розкрити власників електронних гаманців - так в країні мають намір боротися з тіньовими операціями. У Нацбанку пропонують, щоб власники таких гаманців дистанційно надіслали копії документів, а також зробили своє фото з особистими документами.

За словами першого заступника голови Нацбанку Катерини Рожкової, закон хоч і вступив в силу 28 квітня, але дає ще три місяці на ухвалення необхідних нормативних актів. Тому до кінця квітня в НБУ обіцяють затвердити нове положення про фінмоніторинг для банків, а для інших установ такий же документ повинні розробити до кінця червня.

Розсилка made in ukraine

Лише найцікавіші новини та події

Дякуємо за підписку