Новини

Портрет українського підприємця

15 жовтня

інші новини

СУП презентувала результати дослідження Портрету українського підприємця.

В опитуванні, яке тривало 2 місяці, взяли участь 2000 підприємців. З них було відібрано 1000 анкет, що відповідали критеріям анкетування.

Виконавча директорка СУП Катерина Глазкова, відкриваючи презентацію, наголосила на ключовій меті дослідження: «Нам дуже хотілося показати справжнього українського підприємця. І в цьому є надмета – популяризація підприємництва в Україні, покращення іміджу підприємця в суспільстві, бо бізнес – це надходження податків до бюджету, робочі місця, додана вартість».

Крім того, за її словами, завдяки дослідженню вдалося з’ясувати основні мотиви для відкриття власної справи в Україні, а також перепони, що заважають бізнесу розвиватися.
«З цими результатами ми будемо ходити на перемовини до органів державної влади і пояснювати, що насправді потрібно бізнесу для розвитку. Як виявило опитування, найбільші стопери в Україні провокуються державою: це є нестабільна ситуація, постійна зміна «правил гри», високе податкове навантаження, відсутність доступних кредитів і т.д», — додала Катерина Глазкова. У презентації також взяла участь директор компанії Ukrainian Marketing Group, що є розробником методології опитування, Наталія Бухалова.
За її словами, найцікавішим у процесі дослідження було те, як підприємці можуть себе диференціювати за визначеними характеристиками.

Проаналізувавши профіль власників бізнесу різного рівня та сфер, СУП визначила п’ять ознак, за якими доцільно характеризувати українських підприємців: 

 • Готовність ризикувати в бізнесі;
 • Новаторство;
 • Організаторські навички управлінця;
 • Чесне та законне ведення бізнесу;
 • Залежність власного бізнесу від зовнішніх обставин.

«Після аналізу відповідей ми виокремили п’ять типів українських підприємців. Як ми їх виявляли? Це психографія, відношення, мотивація, цінності – у дослідженні немає сегментації за розмірами бізнесу, кількістю співробітників, оборотами. В цьому особливість саме психологічного портрету», — зазначила Наталія Бухалова.

Виходячи з того, наскільки ознака властива або не властива підприємцю, виділили п’ять основних типів підприємців в Україні:

 • Працюючі мікровласники (19%, ведуть бізнес у спокійному стилі, початківці, що прагнуть «довести до ладу започатковане»);
 • Проворні новатори (22%, оперативно вловлюють наявні проблеми, недоліки та самостійно керують їх виправленням, завжди прагнуть знаходити нові можливості для бізнесу);
 • Ідейні натхненники (19%, активні та натхненні власники бізнесу, постійно генерують творчі ідеї та розглядають нові напрямки бізнесу);
 • Кити бізнесу (21%, великі підприємці, несуть повну відповідальність за свої дії та власний бізнес, не покладаються на зовнішні обставини, здатні швидко підлаштовуватися);
 • Відсторонені власники (18%, переважно є власниками одного мікробізнесу у сфері гуртової та роздрібної торгівлі, часто ставляють перед собою нереальні цілі, рідше за інших використовують демократичний стиль управління).

В ході дослідження СУП також виміряла Індекс підприємництва в Україні. Наразі в Україні він більш як удвічі менший за світовий показник (27 проти 51).

Було з’ясовано, що: 

 • Найменше українські підприємці вірять в результат, адже не завжди володіють необхідними навичками та ресурсами для започаткування власної справи. Не дивлячись на це, все ж пробують, що є особливістю менталітету українців.
 •  Незважаючи на величезне бажання та витривалість, існують острахи невдачі: постійні фінансові зобов’язання (виплати заробітної плати, виплати постачальникам, борги), загроза економічної кризи, надмірне емоційне навантаження, загроза втрати бізнесу (включно з рейдерством).
 • Підприємці у столиці більш оптимістично налаштовані щодо «здійсненності» свого бізнесу в порівнянні з колегами з інших регіонів України.
 • Бажаність і стійкість в українських підприємців вища в порівнянні з відповідними світовими показниками майже в півтора рази, що доводить їх витривалість.

Були також з’ясовані основні мотиви започаткування бізнесу: самореалізація та можливість втілювати власні ідеї (75%), фінансова забезпеченість (74%) та незалежність від роботодавця (65%).

Незважаючи на недосконале бізнес-середовище, українські підприємці бачать майбутнє країни через 5 років позитивно: економічно розвинена, успішна та самодостатня країна із західним курсом розвитку (вступ до ЄС), без війни, з цілісною територією та верховенством права.

Розсилка made in ukraine

Лише найцікавіші новини та події

Дякуємо за підписку